Von G1 Gam1ng One
Online, Iasi
Regeln
1. Data si locatia

1.1.Turneul se va desfasoara pe data de 24 Septembrie 2017 la sediul G1, incepand cu orele 9:00

2. Inscrieri

2.1.Inscrierea este 50 RON / echipa
2.2.Inscrierile se pot face oricand pana duminica 24 Septembrie, inclusiv, pana la ora 8:45

4.1.Pauze
Jucatorilor li se permite sa faca pauza, daca acest lucru le este indicat de catre un oficial al turneului sau în cadrul timpului care le este alocat pentru pauza în fiecare joc. În timpul oricarei întreruperi sau opriri, jucatorii nu pot parasi spatiul de joc, decât daca acest lucru este autorizat de un oficial.
🔵 Întreruperea indicata: Oficialii pot întrerupe un joc la discreție
🔵 Pauza de echipa Fiecare echipa primește un total de cinci (5) minute de pauza în timpul unui meci, pentru urmatoarele motive:
o O deconectare accidentala
o Defectiune hardware sau software (de exemplu, alimentarea monitorului, dezactivarea perifericelor, o eroare a jocului)
o Interferente fizice cu un jucator (de exemplu, un scaun rupt)
🔵 În cazuri extraordinare, jucatorii pot cere arbitrilor turneului timp de pauza suplimentar, dupa expirarea celor cinci minute de care au beneficiat. În acest caz, echipa trebuie sa sesizeze un arbitru și sa continue jocul pâna când arbitrul decide daca acorda sau nu pauza. În acel punct, acordarea pauzei este la discreția absoluta a arbitrului. Daca oficialul determina ca o pauza nu rezolva problema respectiva într-o perioada de timp rezonabila, echipa jucatorului respectiv va trebui sa continue jocul.
🔵 Reluarea jocului: echipa care face pauza nu poate relua jocul înainte de a primi aprobarea unui oficial și înainte ca toți jucatorii sa fie prezenți la stațiile lor și pregatiți de reluarea jocului
🔵 Întreruperea neautorizata: Daca un jucator face pauza sau întrerupe pauza într-un joc fara permisiune, în afara timpului care a fost alocat pentru pauza, va fi supus unor penalizari conform
regulilor turneului
🔵 Comunicarea între jucatori în timpul opririi jocului: Spre deosebire de LCS, jucatorilor le este
permis sa discute despre gameplay sau strategie cu coechipierii lor în timpul unei pauze

4.2.Spectatori
Spectatorii sunt bineveniți la turnee, atâta timp cât nu interfereaza cu activitatea jucatorilor și a
oficialilor. Aceștia trebuie sa respecte regulile și instrucțiunile pentru spectatori prezentate în acest
document. Spectatorii sunt încurajați sa raporteze catre oficialii turneului orice încalcari de reguli sau
politica pe care le observa

4.3.Intarzierea
Aceasta încalcare are loc când echipa nu e gata sa joace la începutul unui joc. Echipele trebuie sa fie
acolo la timp și gata de joc când începe fiecare joc. Când echipele întârzie, ele întârzie întreg turneul.
Daca echipa întârzie la runda cu mai puțin de 10 minute, primește o pierdere a dreptului de alegere a parții.
Daca echipa întârzie la runda cu mai mult de 10 minute, primește o pierdere a jocului.
Penalizarile pentru întârziere nu se agraveaza de-a lungul unui turneu. Vei scapa de echipele care
întârzie mereu și fara ajutor

4.4.Comportament nesportiv minor
Comportamentul nesportiv minor apare atunci când un jucator sau o echipa savârșește o acțiune
perturbatoare pentru turneu sau participanții sai. Exemplele includ, dar nu sunt limitate la:
🔵 Utilizarea excesiva a unui limbaj licențios sau obscen
🔵 Cererea unei penalizari pentru un adversar, dupa ce un arbitru și-a afirmat în mod clar decizia
🔵 Aruncarea de gunoi pe jos sau orice fel de murdarire a unei loca?ii
🔵 Comportament insuportabil de galagios și perturbator al unui spectator
Penalizarea pentru comportamentul nesportiv minor este un avertisment.

4.5. Comportament nesportiv major
Aceasta încalcare se va încadra într-una din trei categorii specifice și este întâlnita atunci când un jucator
sau o echipa savârșește una din urmatoarele acțiuni:
🔵 Nerespectarea unei instrucțiuni oficiale a turneului direcționata catre un anumit jucator sau
echipa
🔵 Insulta în mod direct pe cineva folosind un discurs instigator la ura care vizeaza un anumit grup
(pe criterii etnice, religioase, de gen, dizabilitate etc.)
🔵 Comportament agresiv sau violent în timpul unui turneu care nu este direcționat catre o alta persoana
Oficialii turneului au dreptul sa se aștepte ca instrucțiunile lor directe sa fie urmate fara necesitatea emiterii unui avertisment
🔵 Stricaciuni aduse intenționat echipamentului turneului pus la dispozi?ie de organizator