Please read the following rules of the Splatoon 2 European Championship 2019/2020.
Read all the rules right here:
https://cdn.discordapp.com/attachments/620686671091859495/623433846960029697/Splatoon_2_Nordic_Qualification_Tournament_rules_2019_2020_Version_1.0.pdf
SOME IMPORTANT POINTS:
- The team captain must be present on the Splatoon 2 community
https://discord.gg/awGPuqS an hour before the tournament to check-in.
There will be a team captain channel on or Discord server and from there you can exchange friends codes with the rest of the team captains.
- All participating players must be at least 7 years of age by the online qualification tournament date. Winning teams from the 4 online qualifications should be ready to travel to the Nordic Final in person by beginning of Dec 2019 (valid passport needed), and if any member of the teams are under 18yrs of age by the Nordic Final date, make sure they're ready to participate on stage or on camera as we may be capturing photos or live streaming! (we will require Guardian’s consent on the date, either parent or proxy)
- All matches except for the finals will be played as Bo5, while the finals will be played as Bo7.
- Spectator mode is strictly reserved for the tournament organisers.
Maps & Modes Qualification Tournament #4
Group Phase #1
Splat Zones: Musselforge Fitness
Rainmaker: Moray Towers
Tower Control: Ancho-V Games
Clam Blitz: Piranha Pit
Splat Zones: Wahoo World
Group Phase #2
Rainmaker: Manta Maria
Tower Control: MakoMart
Clam Blitz: The Reef
Splat Zones: Arowana Mall
Rainmaker: Skipper Pavilion
Group Phase #3
Tower Control: Sturgeon Shipyard
Clam Blitz: New Albacore Hotel
Splat Zones: Humpback Pump Track
Rainmaker: Inkblot Art Academy
Tower Control: Port Mackerel
Elimination Bracket Match #1
Clam Blitz: Camp Triggerfish
Splat Zones: Kelp Dome
Rainmaker: Humpback Pump Track
Tower Control: Starfish Mainstage
Clam Blitz: Snapper Canal
Elimination Bracket Match #2
Splat Zones: Goby Arena
Rainmaker: Inkblot Art Academy
Tower Control: Shellendorf Institute
Clam Blitz: Piranha Pit
Splat Zones: Humpback Pump Track
Elimination Bracket Match #3
Rainmaker: Skipper Pavilion
Tower Control: MakoMart
Clam Blitz: Walleye Warehouse
Splat Zones: Wahoo World
Rainmaker: Moray Towers
Elimination Bracket - Semi Finale:
Tower Control: Port Mackerel
Clam Blitz: Camp Triggerfish
Splat Zones: Goby Arena
Rainmaker: Blackbelly Skatepark
Tower Control: Shellendorf Institute
Elimination Bracket - Match for 3rd and 4th place
Clam Blitz: The Reef
Splat Zones: Musselforge Fitness
Rainmaker: Humpback Pump Track
Tower Control: Starfish Mainstage
Clam Blitz: Snapper Canal
Elimination Bracket - Finale Bo7
Splat Zones: Musselforge Fitness
Rainmaker: Humpback Pump Track
Tower Control: Starfish Mainstage
Clam Blitz: The Reef
Splat Zones: Kelp Dome
Rainmaker: Manta Maria
Tower Control: Sturgeon Shipyard